Adolf von Henselt urodził się 12 maja 1814 r. w Niemczech, zmarł w 1889 r. w Cieplicach. Jeden z najbardziej znanych pianistów i kompozytorów okresu romantycznego.
W latach 40-tych XIX wieku tworzył w Petersburgu na dworze Cara Aleksandra . Twórczość Henselta miała znaczący wpływ na muzykę poważna w Rosji na tyle, że znawcy twierdzą ,że jego wpływy odczuwalne są do dziś.
W okresie swojej świetności posiadał na terenie Gierałtowa zamek i około 300 ha. ziemi (obecnie w tym miejscu są ruiny tej posiadłości). Do Gierałtowa zjeżdżały sławy współczesne jemu, takie jak : Robert Schuman, Franciszek Liszt, Ryszard Wagner. Henselt znał się osobiście w Chopinem. W posiadłości w Gierałtowie miało miejsce pierwsze czytanie bajki „Mała Syrenka” osobiście przez Jana Christiana Andersena , który spędzał wakacje w Gierałtowie. W tym czasie też, w innej bajce opisał jedną z komnat gierałtowskiego pałacu. Bogactwo twórczości Henselta jest doceniane na całym świecie. W Niemczech jest towarzystwo Henselta, które to, miedzy innymi , organizuje koncerty z udziałem światowych sław fortepianu.
O tych ważnych faktach z historii Gierałtowa i całej naszej Gminy przypominają już tylko ruiny pałacu.
http://www.kulturnet.pl/tworcy/dawniej/muzyk-adolf-von-henselt/
http://stanislawowskie.fotokresy.pl/Gieraltow/b17974,Palac.html
Jest to historia Gierałtowa ,która może posłużyć do promocji samego Gierałtowa jak i Gminy a nawet powiatu bolesławieckiego . Muzyka Henselta miała istotny wpływ na późniejszą twórczość kompozytorów Rosyjskich . Znawcy muzyki twierdzą ,że wpływ kompozytora z Gierałtowa słyszany jest nawet w twórczości współczesnych kompozytorów tego gatunku muzyki.
Towarzystwo Henselta w Niemczech jest gotowe do współpracy w zakresie propagowania muzyki tego kompozytora jak i jemu współczesnych z organizowaniem koncertów na ruinach Zamku w Gierałtowie. Myślę ,że z ochotą włączyli by się to tego „Projektu” muzycy i wielbiciele Henselta z Rosji. Mimo licznych propozycji tych działań nie znalazła ta inicjatywa wsparcia u osób mających moc sprawczą – szkoda.